Zahrada u vily ROZDROJOVICE

  • Investor: Soukromý investor
  • Stupeň: Architektonická studie, dokumentace pro provádění stavby
  • Lokalita: Rozdrojovice, Jihomoravský kraj
  • Datum: 2021

Zahrada je navržena v minimalistickém stylu a odvíjí se tak od architektury rodinného domu. Centrálním prostorem je terasa u bazénu, ze které je otevřen výhled do krajiny Podkomorských lesů.

Terasa u bazénu je navržena z velkoformátové betonové bílé dlažby. Mobiliář dokresluje minimalistický styl domu. Navržená křesla jsou z černé subtilní ocelové pásoviny doplněné dřevěnými madly. Sedací plochy jsou změkčeny polstrováním v šedé barvě. Na terase jsou umístěny velké betonové květináče se vzrostlými rostlinami. Vzhledem k jižní orientaci terasy je prostor doplněn o slunečníky.

Podružný odpočinkový prostor s ohništěm je navržen v západní části zahrady a je usazen do borového a habrového hájku. Okolo ohniště je umístěno posezení z akátových hranolů.

Okrasné záhony u terasy jsou předsazené před tvarovaným živým plotem z tisů. Z pohledu z čela záhonu má výsadba vzestupné uspořádání. Rostliny jsou vysazovány v kompaktních plochách lineárně uspořádaných. Dominantními rostlinami v záhonech jsou trávy – ozdobnice, dochany a ostřice. Doplňujícími trvalkami jsou hlavně šalvěje, levandule a gaury. Záhony jsou doplněny o solitéry okrasných třešní, které jsou zapěstovány jako vícekmeny. Barevnost záhonů se odvíjí od světle zelené, slámové, fialové, světle růžové a bílé.

Trávníky jsou navrženy ve dvojí skladbě. Na často využívaných plochách bude založen parkový trávník s vyšším režimem údržby. Na svazích bude založen luční trávník s přírodě blízkou skladbou. Prudký svah podél západní hranice pozemku bude zpevněn akátovými fošnami.