Zahrada ve dvoře BRANKOVICE

  • Investor: Soukromý investor
  • Stupeň: Architektonická studie, dokumentace pro provádění stavby
  • Lokalita: Brankovice, Jihomoravský kraj
  • Datum: 2020

Zahrada v Brankovicích je rozdělena na dva rozdílné prostory, a to na zahradu ve dvoře a přírodní zahradu se sadem. Tyto prostory jsou od sebe odděleny pomocí modelace terénu a pomocí opěrných zídek s tvarovanými živými ploty.

Hlavním prvkem zahrady je koupací jezero, které navazuje na stávající wellness. Ten je umístěný v bývalé hospodářské části usedlosti. Prostor s jezerem je vymezený jednotlivými stavbami a tvarovaným živým plotem. Stávající terasa u domu je propojena s "tajnou" zahradou a sadem pomocí prodlouženého chodníku z cihel.

Na konci hospodářského stavení je navržena tzv. tajná zahrada s posezením. Po obvodu jsou navržené okrasné záhony s růžemi, pivoňkami, levandulemi a šalvějemi. Plocha je dlážděna cihlami, středová část pak čtvercovou dlažbou. Do dlažby jsou umístěny dva vyvýšené záhony s bylinkami.

Užitková zahrada se zeleninovými záhony, kurníkem a dřevníkem je odcloněna pomocí ovocného sadu. Ovocný sad také vymezuje prostor pod ořešákem, kde je navržený plácek s dřevěnými sedáky a místo pro děcka s herními prvky např. vrbovou stavbičkou nebo pískovištěm.