Zahrada s šachovnicí DOLANY

  • Investor: Soukromý investor
  • Stupeň: Architektonická studie, dokumentace pro provádění stavby
  • Lokalita: Dolany u Olomouce, Olomoucký kraj
  • Realizace: 2017

Ráz rozlehlé zahrady v Dolanech se měl odvíjet od tvarosloví rodinného domu. Proto jsme vsadili na čisté linie a plošné pestré výsadby. Podél ulice jsme navrhli stromořadí a okolo celé zahrady tvarovaný živý plot z habrů. V zahradě jsme pak vymezili rozlehlou trávníkovou plochu.

Požadavkem majitelů bylo vytvořit skryté místo v zahradě, kde by mohli hrát šachy. Tak jsme do vysokého travinového záhonu umístili altán s pergolou a šachovou plochou. Altán je zatím ještě ve výstavbě, nicméně plocha pro hru je již na místě. U pergoly je také dlážděný plácek s ohništěm.

Krytá terasa u domu je obklopena trvalkovými záhony - nechybí levandule, šalvěje a rudbékie. Do blízkosti posezení jsme umístili dětský koutek s vrbovou stavbičkou. Povedený herní prvek ve tvaru loďky si majitelé nakonec vytvořili sami. Do zadní části pozemku je pak navržená užitková zahrada s ovocnými stromky.

V předzahrádce jsme pomocí vyšších záhonů vymezili přístupový chodník od příjezdové plochy. Do záhonů jsme opět navrhli suchomilné bylinky, dále ořechoplodce, třapatky, třtiny a pokryvné kakosty. V jarním období pak záhony zdobí pestré cibuloviny - krokusy, tulipány a narcisy.

Foto: Marie Borecká