Zahrada s jezerem ŠATOV

  • Zadavatel: Soukromý investor
  • Stupeň: Architektonická studie, územní souhlas, DPS
  • Realizace: 2020

Přáním investora bylo koupací jezero a sad s užitkovou zahradou. Prostor jsme rozdělili do několika sekcí a se vzdáleností od domu jsme navrhovali zahradu tak, aby zahrada volně přecházela do okolní krajiny jižní Moravy.

Před domem jsme řešili hlavně zpevněné plochy a pohodlný přístup do domu. Ke vstupu jsme navrhli přístřešek - dřevěná konstrukce se zasklením, a terasu s pergolou - dřevěná konstrukce se zastíněním ze slunečních plachet. Dům je obklopen záhonem s travinami, ve kterém jsou usazeny šlapáky vedoucí k terase.

Zahradě dominuje jezero uzpůsobené ke koupání. Na tuto část pak navazuje zahrada pro děti, kterou utváří dynamicky zvlněný terén. Ten je formován do kopečků, které jsou porostlé lučním trávníkem. Sem je umístěno ohniště, k sezení slouží dubové hranoly a mezi kopečky je  možné postavit bunkry a schovky z vrbového proutí.

Vzhledem ke stoupajícímu terénu jsou navrženy opěrné kamenné zídky, které jsou doplněny o záhony travin. Zadní část zahrady je pak určena k pěstování ovoce, zeleniny, bylinek a všeho dobrého. Na ní navazuje sad s vysokým lučním trávníkem.